کاناپه زیباست
نکات طلایی برای خرید کاناپه و مبل راحتی مناسب
اسفند ۵, ۱۳۹۶
دکور اتاق کوچک
نکات کلیدی برای دکوراسیون اتاق های کوچک
اردیبهشت ۸, ۱۳۹۷
نمایش همه

مهم ترین نکاتی که در چیدمان مبلمان منزل باید رعایت شود

خرید مبل راحتی

یکی از مهم ترین و البته سخت ترین کارها در دکوراسیون فضای اتاق ، چیدمان مبل ها است و چنانچه چیدمان مبلمان بصورت صحیح انجام پذیرد ، اتاق شما فوق العاده بنظر خواهد رسید.

همچنین اگر از ابتدا وقت کافی برای انتخاب و چیدمان اتاق اختصاص دهید دیگر نیاز به تغییر چیدمان خود نخواهید داشت و از تغییرات پیاپی و گرفتاری های آن خلاص خواهید شد.

 برای چیدمان مطلوب و اصولی مبلمان خود لازم است این نکات را همیشه مدنظر قرار دهید.

خالی کردن اتاق

در صورت امکان ابتدا اتاق را خالی کنید.

البته این کار مخصوصا در آپارتمان های کوچک بسیار مشکل خواهد بود اما ارزشش را خواهد داشت.

توجه روی نقطه تمرکز فضا

بر روی نقطه کانونی فضا تمرکز کنید. هر فضا یا اتاق یک نقطه قوت یا کانونی دارد که عنصر تعریف شده آن فضاست و میتواند یک مبل ، شومینه یا یک اثر هنری باشد. مبلمان باید بگونه ای چیده شوند که نقاط کانونی را نشان داده و به انها پشت نکند.

به عنوان مثال در فضای نشیمن ،کاناپه و در اتاق خواب ، تخت مهمترین عناصر این فضاها بوده و باید نقطه کانون و مرکز بصری شما باشند.

ابتدا بزرگترین تکه از مبلمان مورد نیازتان را جانمایی کنید.

همانطور که گفته شد در اتاق نشیمن کاناپه نقطه کانونی فضاست . در اتاق خواب ، تخت و در پذیرایی ، میز (میز پذیرایی جلو مبلی) کانون توجه است . قبل از هر کاری این عناصر باید در جای درست خود قرار بگیرند .

جاهای پر رفت و آمد را شناسایی کنید و از چیدن مبلمان بر سر راه و در مسیر رفت و آمد خودداری نمایید.

نوع استفاده از فضای اتاق مورد نظر را تجسم کنید. قصد دارید فضایی برای دورهمی های دوستانه داشته باشید یا اتاقی برای تفریحات جمعی و بازی کودکان و یا استراحت در اتاق خواب مدنظر شماست.

 انتخاب نوع استفاده از فضا مخصوصا در اتاق های بزرگ از مهمترین  عوامل اثرگذار در نوع چیدمان است. زیرا تعریف هدف و نوع بهره برداری از فضا را مشخص می کند.

سعی کنید در اتاق ها مسیر ورودی اتاق  و پنجره ها را با مبلمان مسدود نکنید.

شما میتوانید  از بقیه مبلمان و اثاثیه برای تعریف فضای خود استفاده کنید. این نکته برای فضا های بزرگ بسیار اهمیت دارد. بعد از چیدمان مبلمان اصلی بقیه دکور و مبلمان باید به گونه ای چیده شوند که بر روی نقطه کانونی متمرکز بوده و آن را تقویت نمایند.

 اگر مبل های کوچک شما این قابلیت را ندارند دیگر از آنها استفاده نکنید ، چون دائما به این مبل ها برخورد خواهید کرد.در صورتی از آنها استفاده کنید که در چیدمان نهایی در مسیر رفت و آمد شما نباشند.

همیشه در نظر داشته باشید اندازه مبلمان باید متناسب با فضای شما باشد. صندلی های بسیار کوچک وقتی کنار کاناپه های بزرگ قرار می گیرند معمولا حس خوشایندی ایجاد نمی کنند. کمی فاصله بین مبلمان و دیوارها قرار دهید تا فضا معنی دارتر شود و همچنین از احساس فشردگی دیوار و مبلمان جلوگیری کند.

سعی کنید فرشی بزرگ انتخاب کنید. فرش های کوچک باعث می شود فضای شما کوچک بنظر برسد. برای زیبایی بیشتر قالی را به گونه ای انتخاب کنید که تا لب مبلمان شما برسد.

اگر تابلو یا اثر هنری خاصی دارید باید آنرا در وسط سطح ( دیوار) مورد نظر قرار دهید تا بشترین اثر بصری را داشته باشد.

میز های صبحانه خوری و جلو مبلی باید بگونه ای قرار داده شوند تا بتوانید به راحتی از بین آنها عبور کنید و نیز فاصله آنها به گونه ای باشد که در دسترس باشند. ارتفاع میزهای جلو مبلی باید به ارتفاع مبل و ارتفاع میزهای کنار مبلی باید تا ارتفاع دست مبل باشند.

همچنین می توانید بصورت ترکیبی کار کنید. از مبل ها با ارتفاع و ابعاد و رنگ های متنوع استفاده کنید تا بتوانید فضای مورد نظر را موزون و متعادل کرده و در عین حال فضا از کنتراست وتنوع و جذابیت خوبی برخوردار شود.

از نور پردازی مناسب و کافی استفاده کنید و نور را بصورت لایه لایه در فضا ببینید. از منابع نوری آویز (لوستر) ، نور های موضعی و آباژور ها استفاده و این نور ها را با هم ترکیب کنید.

این مقاله توسط تیمِ تولید محتوا مجله‌ی زیباسِت تالیف و ترجمه شده است

(استفاده از مطالب مجله دکوراسیون زیباسِت با ذکر منبع بلامانع است)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =