آشپزخانه
بازسازی آشپزخانه : چگونه یک آشپزخانه ایده آل داشته باشیم
مرداد ۱۲, ۱۳۹۷
دکوراسیون پذیرایی کوچک
توصیه های طلایی برای دکوراسیون پذیرایی کوچک
دی ۷, ۱۳۹۷
نمایش همه

راهنمای گام به گام چیدن مبلمان منزل

مبلمان در دکوراسیون اتاق کوچک

سلام به یکایک شما کاربران عزیز و دوستداشتنی زیباست در خدمت شما هستیم با یک مطلب فوق العاده کاربردی دیگر در طراحی دکوراسیون داخلی.همانطور که میدانید یکی از مهم ترین و البته سخت ترین کارها در دکوراسیون فضای اتاق ، چیدن مبلمان است و چنانچه چیدمان مبلمان بصورت صحیح انجام پذیرد ، منزل شما فوق العاده بنظر خواهد رسید.

همیشه در هنگام چیدن مبلمان موضوعات گوناگونی مطرح می شود. از تصمیم برای جانمایی مبلمان تا تصمیم برای انتخاب بهترین اندازه‌ فرش جلو مبل و بسیاری جزئیات دیگر تصمیمات مهمی هستند که برای داشتن یک دکوراسیون اتاق پذیرایی یا نشیمن دلنشین باید مورد توجه قرار گیرند. پس اگر در ابتدا وقت کافی برای انتخاب و چیدن اتاق اختصاص دهید دیگر نیاز به تغییر چیدمان خود نخواهید داشت و از تغییرات پیاپی و گرفتاری های آن خلاص خواهید شد.

چیدمان مبلمان منزل

اتاق نشیمن یکی از تاثیر گذارترین فضاهای خانه شماست

ابتدا اتاق خود را خالی کنید

اولین گام چیدن مبلمان،خالی کردن اتاق است

در صورت امکان ابتدا اتاق را خالی کنید. اگرچه این کار مخصوصا در آپارتمان های کوچک بسیار مشکل خواهد بود اما نسبت به کمکی که به شما در بهبود چیدمان و بازسازی منزل تان می کند ارزشش را خواهد داشت.

قبل از چیدن مبلمان نوع استفاده خود از فضا را مشخص کنید

دکوراسیون با چیدن مبلمان

نوع استفاده از فضای اتاق مورد نظر را تجسم کنید. قصد دارید فضایی برای دورهمی های دوستانه داشته باشید یا اتاقی برای تفریحات جمعی و بازی کودکان و یا استراحت مدنظر شماست.

برای چیدمان هر قسمت از مبلمان منزل و با توجه به فضایی که قصد دکوراسیون آن را داریم مسائل متفاوتی مطرح می شود. برای مثال اتاق پذیرایی چندین نیاز را برای برآورده می کند و فضایی با چند هدف می باشد. بعضی آنرا به عنوان فضای جمع شدن اصلی اعضای خانوده انتخاب می کنند در صورتیکه بعضی دیگر این فضا را بصورت یک فضای نمایشی و فقط برای ورود مهمان کنار می گذارند.

انتخاب نوع استفاده از فضا مخصوصا در اتاق های بزرگ از مهمترین عوامل اثرگذار در نوع چیدمان است. زیرا تعریف هدف و نوع بهره برداری از فضا را مشخص می کند.

شما میتوانید از بقیه مبلمان و اثاثیه برای تعریف فضای خود استفاده کنید. این نکته برای فضا های بزرگ بسیار اهمیت دارد. بعد از قراردادن و چیدن مبلمان اصلی ، بقیه دکور و مبلمان باید به گونه ای چیده شوند که بر روی نقطه کانونی متمرکز بوده و آن را تقویت نمایند.

نقطه محوری (کانونی) فضای خود را انتخاب کنید

نقطه محوری در چیدمان مبلمان منزل

هنگامی که مبلمان به هم نزدیک هستند فضای صمیمی تری ایجاد می کنید

مشخص کردن یک نقطه تمرکز برای اتاق و سپس چینش مبلمان در اطراف آن ، مهم ترین نکته در چیدن مبلمان محسوب می شود. در بعضی فضاها با وجود یک شومینه با پنجره این نقطه تمرکز وجود دارد و در بعضی دیگر از فضاها شما باید این نقطه را با وسیله ای مانند تلویزیون که به فضا اضافه می کنید بوجود آورید.

فضایی برای گفتگو ایجاد کنید

توجه داشته باشید هنگامی که مبلمان به هم نزدیک هستند فضای صمیمی تری ایجاد می کنید. همچنین اعضای خانواده و مهمانان باید بتوانند بدون آنکه گردن خود را بچرخانند و یا اینکه فریاد بکشند براحتی با هم گفتگو کنند. پس اگر فضای پذیرایی شما بزرگ است بهتر است چند فضای گفتگو ایجاد کنید.

لازم است برای حرکت و رفت و آمد فضای کافی در نظر بگیرید تا اعضای خانواده بتوانند براحتی در اتاق تردد کنند.

فراموش نکنید نباید مبلمان را به دیوار بچسبانید. چسباندن پشت تمام مبلمان به دیوارها یکی از بزرگترین اشتباهات رایج در چیدمان فضای پذیرایی است.

مبلمان را متناسب با ابعاد فضای خود انتخاب کنید

ابعاد مبلمان و جانمایی صحیح آن ها اهمیت بسیار بالایی در چیدن مبلمان منزل دارند. مبلمان و صندلی ها معمولا بزرگترین قطعات در اتاق پذیرایی و نشیمن هستند و ابعاد آنها باید با ابعاد اتاق شما تناسب داشته باشد. بنابراین مهمترین کار این است که قبل از خرید مبلمان ابعاد اتاق مدنظر خود را اندازه گیری کنید. مطمئنا دوست ندارید که مبلمان شما برای فضای منزلتان زیاد بزرگ یا زیاد کوچک باشد.

پیش از جابجایی مبلمان بهتر است با استفاده از یک خط کش فضای خود را بروی کاغذ رسم کنید و سعی کنید که مبلمان را در چند مکان قرار داده و پس از مقایسه بهترین مکان را انتخاب کنید. این کار به شما کمک می کند از خستگی ناشی از جابجایی چندباره مبلمان سنگین خلاص شوید و از طرفی از آسیب ناشی از جابجایی مکرر به مبلمان شما جلوگیری می کند.

همیشه در نظر داشته باشید اندازه مبلمان باید متناسب با فضای شما باشد. صندلی های بسیار کوچک وقتی کنار کاناپه های بزرگ قرار می گیرند معمولا حس خوشایندی ایجاد نمی کنند. کمی فاصله بین مبلمان و دیوارها قرار دهید تا فضا معنی دارتر شود و همچنین از احساس فشردگی دیوار و مبلمان جلوگیری کند.

از فرش و قالیچه های خود استفاده کنید

استفاده از فرش در چیدمان مبلمان منزل

از فرش می توان بعنوان فضایی جهت نشستن یا پر کردن فضاهای خالی استفاده کرد

از گذشته تاکنون استفاده از فرش و قالیچه ای گوناگون نقش پررنگی در طراحی فضای داخلی خانه های ایرانیان داشته است.می توان از فرش برای تعریف فضایی جهت نشستن یا پر کردن فضاها استفاده کرد. نباید فرش خیلی کوچک باشد و در نظرداشته باشید که تمام لوازم و اثاثیه شما باید بتوانند به راحتی بروی آن قرار گیرند. اگر فضای شما کوچک و دارای محدودیت است حداقل می بایست پایه های جلوی مبلمان اصلی  بر روی فرش قرار گرفته باشند. البته مبلمان کوچکتر از قبیل صندلی میزبان و میزهای کناره بهتر است بصورت کامل روی زمین باشند.برای دریافت ایده های بهتر توصیه می کنیم ۹ راهکار تغییر دکوراسیون ارزان را مطالعه کنید زیرا می تواند هزینه های شما در تغییر دکوراسیون را مقرون بصرفه تر کند.

از میزها برای ایجاد دکوراسیون استفاده کنید

میز پذیرایی جلو مبلی ( Coffe Table )

استفاده از میز جلو مبلی در چیدمان مبلمان منزل

میز خود را در وسط فضای گفتگو قرار دهید

میز پذیرایی جزو قطعات کاربردی در چیدمان مبلمان منزل است و معمولا در مرکز فضای گفتمان قرار می گیرد. اگر شما علاقه مندید که از آن استفاده کنید باید در نظر داشته باشید ارتفاع آن باید کمی از ارتفاع مبلمان کمتر باشد و طول آن نیز نباید از نصف طول مبلمان شما بیشتر باشد. اگر شما علاقه به استفاده از کافی تیبل ندارید می توانید از دو میز کوچک تر یا از چند نیمکت برای رسیدن به نتیجه بصری یکسان استفاده کنید. تنها باید در نظر داشته باشید که آنها بسیار کوچک بنظر نرسند. کسانی که در اطراف آنها می نشینند باید بتوانند به راحتی و بدون آنکه خم شوند به آنها دسترسی داشته باشند و در عین حال نیز باید بتوانند براحتی در اطراف آن تردد کرده و فضای کافی برای قرار گرفتن پا وجود داشته باشد (معمولا ۳۵ تا ۴۵ سانتیمتر کافی می باشد).

میز پذیرایی کنار مبل (Side Table)استفاده از میز کنار مبل در چیدمان مبلمان پذیرایی

سعی کنید در هر طرف مبل یک عدد میز قرار دهید

میزهای کناری نقش مهمی در چیدمان فضای منزل دارند و تعداد آنها به تعداد مبلمان موجود بستگی دارد. هرکدام از آنها باید به گونه ای جا نمایی شوند که براحتی بتوان به آنها دسترسی داشت و نوشیدنی یا ظروف را بروی آنها قرار داد بدون آنکه نیاز به خم شدن یا بلند شدن شما باشد. سعی کنید در هر طرف مبل یک عدد میز قرار دهید مگر اینکه فضای کافی نداشته باشید. همچنین بین هر دو صندلی یا مبل تک هم یک میز قرار دهید. مهم این است بدون آن که فضا را شلوغ کنید به اندازه کافی سطح برای پذیرایی داشته باشید. این میز باید تقریبا هم ارتفاع دسته مبل تک کنارش باشد.

سایر اثاثیه و تزیینات را بکار یگیریدنقش پرده در چیدمان مبلمان پذیرایی

تمامی لوازم منزل شما ابزاری برای دلنشین تر کردن فضای منزل هستند

وقتی که مبلمان در جای خود قرار گرفتند وقت آن است که به قرار گرفتن و چیدمان اثاثیه و تزیینات اتاق پذیرایی بیندیشیم. پرده ها، تابلوها و آثار هنری ، تلویزیون و مانند آن ها ابزاری برای دلنشین تر کردن فضای پذیرایی شما هستند و  به همان میزان که به چیدمان مبلمان دقت می کنید باید به چیدن این لوازم نیز دقت نمایید.

اگر تابلو یا اثر هنری خاصی دارید باید آنرا در وسط سطح (دیوار) مورد نظر قرار دهید تا بشترین اثر بصری را داشته باشد.

از نور پردازی مناسب و کافی استفاده کنید و نور را بصورت لایه لایه در فضا ببینید. از منابع نوری آویز (لوستر) ، نور های موضعی و آباژور ها استفاده و این نور ها را با هم ترکیب کنید.

شما  می توانید با استفاده از بسته های طراحی دکوراسیون زیباسِت که بصورت کاملا اقتصادی و مقرون به صرفه برای شما در نظر گرفته شده است چیدمان منزل خود را به ما بسپارید تا علاوه بر زندگی در خانه ای که مطابق نیاز و سلیقه شما آراسته شده است در هزینه های اجرا و خرید خود صرفه جویی نمایید و از صرف هزینه های نابجا خودداری نمایید.

همچنین هرگونه سوال خود در خصوص دکوراسیون را در مشاوره رایگان دکوراسیون از ما بپرسید.

 

این مقاله توسط تیمِ تولید محتوا مجله‌ی زیباسِت تالیف و ترجمه شده است

(استفاده از مطالب مجله دکوراسیون زیباسِت با ذکر منبع بلامانع است)   

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *