نقش-قاب-عکس-در-دکوراسیون
تزئین اتاق پذیرایی با استفاده از آثار هنری
بهمن ۲۵, ۱۳۹۶
نمایش همه

راهنمای چینش صحیحِ مبلمان برای اتاق پذیرایی

استفاده-از-مبلمان-در-طراحی-داخلی

همیشه در هنگام مرتب کردن مبلمان اتاق نشیمن موضوعات گوناگونی مطرح می شود. از تصمیم برای جا نمایی فضای نشیمن تا تصمیم برای انتخاب بهترین اندازه ی فرش جلو مبل و... تصمیمات مهمی هستند که برای داشتن یک اتاق نشیمن دلنشین باید مورد توجه قرار گیرند. در اینجا با بیان نکاتی به شما کمک می کنیم تا فضای نشیمن کاربردی و در عین حال از لحاظ بصری زیبا داشته باشید.

اتاق نشیمن چندین نیاز را برای براورده میکند و فضایی با چند هدف می باشد. بعضی آنرا به عنوان فضای جمع شدن اصلی اعضای خانوده انتخاب می کنند در صورتیکه بعضی دیگر این فضا را بصورت  یک فضای نمایشی و فقط برای ورود مهمان کنار می گذارند. در هر صورت مسائل مهمی را باید در هنگام چیدن این فضا در نظر گرفت.

چیدمان مبلمان در اتاق نشیمن

قرار دادن یک نقطه تمرکز برای اتاق و چیدمان مبلمان اطراف آن اصلی ترین نکته در چیدمان فضای نشیمن می باشد . در بعضی فضاها با وجود یک شومینه با پنجره این نقطه تمرکز موجود است و در بعضی دیگر از فضاها شما باید این نقطه را با وسیله ای مانند تلویزیون که به فضا اضافه می کنید بوجود آورید.

بوجود آوردن فضای گفتگو در اتاق نشیمن

اعضای خانواده و مهمانان باید بتوانند بدون آنکه گردن خود را بچرخانند و یا اینکه فریاد بکشند براحتی با هم گفتگو کنند و اگر فضای پذیرایی شما بسیار بزرگ است باید چند فضای گفتگو ایجاد کنید.

لازم است برای حرکت و رفت و آمد فضای کافی در نظر بگیرید تا اعضای خانواده بتوانند براحتی از سویی به سوی دیگر تردد کنند.

فراموش نکنید مبلمان را به دیوار نچسبانید. چسباندن پشت تمام مبلمان به دیوارها یکی از بزگترین اشتباهات رایج در چیدمان فضای پذیرایی است . توجه داشته باشید هنگامی که مبلمان به هم نزدیک هستند فضای صمیمی تری ایجاد می کنید.

ابعاد مبلمان و جانمایی آن ها نیز در فضای پذیرایی از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند. مبلمان و صندلی ها معمولا بزرگترین قطعات در پذیرایی هستند و ابعاد آنها باید با ابعاد پذیرایی تناسب داشته باشد. بنابراین مهمترین کار این است که قبل از خرید مبلمان ابعاد پذیرایی را اندازه گیری کنیم. شما دوست ندارید که مبلمان شما برای فضای شما زیاد بزرگ یا زیاد کوچک باشد. با استفاده از یک خط کش فضای خود را بروی کاغذ رسم کنید و سعی کنید که مبلمان را در چند مکان قرار داده و و پس از مقایسه بهترین مکان را انتخاب کنید.

استفاده از فرش در طراحی فضای پذیرایی:

استفاده از فرش و قالیچه ای گوناگون از گذشته دور نقش پررنگی در طراحی فضای داخلی خانه های ایرانیان داشته است.

می توان از فرش برای تعریف فضایی جهت نشستن یا پر کردن فضاها بهره برد. نباید فرش خیلی کوچک باشد و در نظرداشته باشید که تمام لوازم و اساسیه شما باید بتوانند به راحتی بروی آن قرار گیرند. اگر فضای شما کوچک و دارای محدودیت است حداقل می بایست پایه های جلوی مبلمان اصلی  بر روی فرش نشسته باشند. البته مبلمان کوچکتر از قبیل صندلی میزبان و میزهای کناره بهتر است بصورت کامل روی کف باشند .

میز پذیرایی جلو مبلی ( Coffe Table ) :

میز پذیرایی جزو قطعات کاربردی است که معمولا در مرکز فضای گفتمان قرار می گیرد. اگر شما علاقه مندید که از آن استفاده کنید باید در نظر داشته باشید ارتفاع آن  باید کمی از ارتفاع مبلمان کمتر باشد و نیز طول آن نباید از نصف طول مبلمان شما بیشتر باشد. اگر شما علاقه به استفاده از کافی تیبل ندارید میتوانید از دو میز کوچک تر یا از چند نیمکت برای رسیدن به نتیجه بصری یکسان استفاده کنید. تنها باید در نظر داشته باشید که آنها بسیار کوچک بنظر نرسند. کسانی که در اطراف آنها می نشینند باید بتوانند به راحتی و بدون آنکه خم شوند به آنها دسترسی داشته باشند و در عین حال نیز باید بتوانند براحتی در اطراف آن تردد کرده وهمچنین فضای کافی برای قرار گرفتن پا وجود داشته باشد (معمولا 35 تا 45 سانتیمتر کافی می باشد).

میز پذیرایی کنار (Side Table):

میزهای کناری نقش مهمی در چیده مان فضای پذیرایی دارند و تعداد آنها به تعداد مبلمان موجود بستگی دارد. هرکدام از آنها باید به گونه ای جا نمایی شوند که براحتی بتوان به آنها دسترسی داشت و نوشیدنی یا ظروف را بروی آنها قرار داد بدون آنکه نیاز به خم شدن یا بلند شدن شما باشد. سعی کنید در هر طرف مبل یک عدد میز قرار دهید مگر اینکه فضای کافی نداشته باشید و همچنین بین هر دو صندلی یا مبل تک هم یک میز قرار دهید. مهم این است بدون آن که فضا را شلوغ کنید به اندازه کافی سطح برای پذیرایی داشته باشید. این میز باید تقریبا هم ارتفاع دسته مبل تک کنارش باشد.

سایر لوازم منزل و تزیینات:

وقتی که مبلمان در جای خود قرار گرفتند وقت آن است که به قرار گرفتن و چیدمان اساسیه و تزیینات اتاق نشیمن بیندیشیم. پرده  ، تابلوها و آثار هنری ، تلویزیون و مانند آن ها ابزاری برای دلنشین تر کردن فضای نشیمن شما هستند و  به همان میزان که به چیدمان مبلمان دقت می کنید باید به چیدن این لوازم نیز دقت کنید.

این مقاله توسط تیمِ تولید محتوا مجله‌ی زیباسِت تالیف و ترجمه شده است

(استفاده از مطالب مجله دکوراسیون زیباسِت با ذکر منبع بلامانع است)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + ده =